Cijene stambenih objekata u Hrvatskoj neprestano rastu pa su tako cijene kvadrata na Jadranu u posljednjih godinu dana porasle za 16 posto.
I dok je Vlada na veliko lani najavljivala novu stambenu politiku, cijene nekretnina umjesto da padaju strelovito rastu.
I po tome smo među vodećima u Europi.
Dobra je vijest tek da rast cijena usporava u Zagrebu, ali su zato stanovi na Jadranu sve skuplji i skuplji.
Cijena kvadrata u centru Splita se popela i do 8200 eura za metar četvorni. Za grad koji živi od turizma, više boli da se i sutereni u kvartovima na rubu grada prodaju po 4200 eura po kvadratu objavio je Dnevnik Nove TV .
Cijena kvadrata na Jadranu u godinu dana prema DZS-u porasla je za 16 posto.
Nekretnine u Zagrebu, koji je do sad prednjačio u rastu cijena, usporile su, ali i dalje su bezobrazno skupe – 7,7 posto više nego prije godinu dana.
Zanimljivo, cijena starogradnje raste tri puta brže od novogradnje.
“Uvijek se više traži novogradnja, no s obzirom da nema dovoljno novogradnji kupci posežu i za starogradnjom što se vidi u porastu njihove cijene. S druge strane, najveći rast je postignut izvan velikih gradova na obali i izvan grada Zagreba jer kupci vide da nekoliko kilometara od glavnog središta mogu kupiti bolju nekretninu”, rekao je agent za prodaju nekretnina Matej Samardžić.
Tko je čekao s kupnjom zbog očekivanja da će cijene zbog vladine reforme pasti – pogriješio je.
“Uvijek kažemo da je najbolje vrijeme za kupnju nekretnina – odmah”, rekao je Samardžić.
U godinu dana na stanu od 60-ak kvadrata za istu cijenu u Zagrebu je ostao bez kupaonice, na Jadranu bez cijele dječje sobe.
I statistika Eurostata zorno pokazuje divljanje cijena u Hrvatskoj. Cijene su kod nas veće za 12,3 posto, a prosjek eurozone je 2,6 posto. Gori od nas su samo Mađari (13,4%) Poljaci (14,4%) i Bugari (16,5%). S druge strane, cijene nekretnina neznatno padaju u Njemačkoj, Finskoj i Francuskoj. Kada će se u Hrvatskoj ispuhati nekretninski balon – nitko ne zna.